Browsing Category

Z tvůrčí dílny

Jak vznikala kniha Solfánci a Sluneční královna

Solfánci a Sluneční královna rostlinná říše
Z tvůrčí dílny

Z tvůrčí dílny VII. … I bude to zas kniha velká a modromodrá s nakouknutím pod list…

Co myslí, mami, tím nakouknutím pod list? Inu, že se tam podíváš rostlinkám pěkně pod šosy, pěkně si povoníš zemi, podíváš se, jak to tam pěkně žije a roste… a někdy třeba i bojuje a pak je důležité, aby ti hodní vyhráli… A jak poznám, maminko, kdo je zlý? … Inu, to je těžká otázka, holčičko moje, moc těžká. Možná ten, kdo vyhání svět z jeho rovnováhy, víš?

Tvoříme novou knihuSolfánci a Sluneční královna, a protože už se tvoří snad celé věky, tady je jakési shrnutí o tom, co bude zač a jak to vypadá s datem vydání.

Continue Reading
Z tvůrčí dílny

Z tvůrčí dílny VI. Z modři na planetu Zemi

Minule jsme se ponořili do vesmírné modři.

Mezi tím však proběhl sestup dolů.

Na planetu Zemi, kde je láska, ale hlavně také zeleno a tak se Lucy pustila do objevování nového prostoru, jeho zákonitostí, jeho atmosféry a pravidel.

No a samozřejmě jeho obyvatel. A že je tam zalidněno! Tedy zalidněno… zamiříkováno, zapampeliškováno, zabrutnákováno. Totiž budeme se tady bavit o rostlinných čeledích a jejich zástupcích. A to je vůbec ten největší oříšek (hle, jak mi jdou ty rostlinné příměry), vytvořit takovou zbrusu novou postavičku, jen si to zkuste. Už jsme se o tom, myslím, bavili minule – jak se s takovou postavičkou nejdřív oťukáváte a okukujete. Chodíte s ní spát i snídat, vyskakuje na vás v koupelně a vy se ptáte – chovala by se takhle? Jedla by takhle? A takhle by křížila nohy, když by usedala na houpačku z vinného listu? Vdechnout někomu život, byť dvojrozměrný na papír, není vůbec snadné. A tuplem ne, když jako Lucy malujete ručně, pěkně postaru, papír a vodovky, fixka a prsty. Tady není žádné undo a re- … žádný krok zpět a zpětný chod. Všechno na první dobrou, jak to spojí duše, vnitřní vidění a zručné ruce. Myslím, že jsou to výjimečně zručné ruce… Lucy, the queen of ořezaná pastelka…

Continue Reading
Solfánci a Sluneční královna. Jak se ilustruje kniha.
Z tvůrčí dílny

Z tvůrčí dílny V.: Noříme se do modři

Noříme se čím dál víc do ilustrací. Už jsme si našly pracovní rytmus, v našem mini tříčlenném týmu: Lucy ilustrátorka, Alenka sazečka a já. Tanec tří rolí se slévá v jednu velkou společnou radost…

Noříme se čím dál víc do příběhu a ten nám modrá pod rukama, protože jsme ponořeni ve vesmíru. Hledání výrazu zpočátku (což můžete vidět na prvních ilustracích) se ustaluje a upevňuje, příběh si zvolil svou tvář a pevně se v ní usazuje. Uvidíme, jak se vše spojí na konci.

Postupujeme teď už hloub a hloub, pozvolna ale jistě, chaotický začátek je pryč. Alenka sazečka úplně na začátku nahodila celý text jen tak nahrubo, abychom se mohly odpíchnout a vědět, na kolika jsme stránách. Jak nám to umožní knihu rozvrstvit a zrytmizovat.

Continue Reading
Z tvůrčí dílny

Z tvůrčí dílny IV. Jdeme do barvy. Poctivou ruční ilustrací za dotykem něčeho nad námi

Skici jdou do barvy. A kdo viděl naposledy vodovky ve třetí třídě, když to byla v zásadě ještě taková ta umolousaná šeď, ten žasne. Nad možnostmi všech těch různých palet, vodových barev, správně tedy akrylů (i když vlastně nevím proč), tužek, per, tuží, pastelek a fixek…

Žádný počítač (byť proti němu nic nemám, ale prostě tady cítíme, že to chceme jinak, postaru, ručně se s s tím piplat, pipli pipli…)

Žádný počítač, žádná možnost „resetu“, „step back“, vymazání špatné čárky, změna barvy kapátkem… nic. Co nakreslíš, to je. Poctivá ruční ilustrace.

Continue Reading